Domki holenderskie są bardzo chętnie wybierane przez osoby, które szukają szybkiego i niedrogiego sposobu na postawienie na swojej działce komfortowego domu całorocznego lub przeznaczonego jedynie na wakacyjne wypady. Rosnąca popularność domków holenderskich wynika z ich coraz powszechniej docenianych zalet. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym charakteryzują się domki tego typu. Domek holenderski to rozwiązanie, które łączy w sobie zalety ogromnej przyczepy kempingowej i domku letniskowego lub całorocznego. Oferuje komfort zbliżony do mieszkania w murowanym lub drewnianym domu, a jednocześnie może być przenoszony z miejsca na miejsce i ustawiany w podobnym czasie co zwykła przyczepa kempingowa. Jak jest zbudowany domek holenderski?Domek holenderski to solidna stalowa rama, do której przytwierdzane są elementy szkieletu oraz panele, z których są zbudowane ściany. Między warstwą zewnętrzną, a wewnętrzną znajduje się starannie wykonana termoizolacja, która zapewnia ochronę zarówno przed chłodem, jak i letnimi upałami. Wnętrze jest podzielone na poszczególne pomieszczenia, a w domku znajduje się kilka okien, zwykle to, które zostało zamontowane w salonie, jest dość duże i zapewnia bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Ile miejsca oferuje?Domek holenderski to zwykle kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Jest to porównywalne z wielkością standardowego mieszkania w budynku wielorodzinnym. W domku holenderskim do dyspozycji mamy salon, kuchnię, łazienkę z prysznicem i WC. Ilość sypialni zależy od wielkości konstrukcji i ich rozmiarów, najczęściej są to dwa lub trzy oddzielne pomieszczenia. Jak jest wyposażony domek holenderski?W domku holenderskim jest zamontowane całe niezbędne wyposażenie. Mamy m.in. kuchenkę, piekarnik, zlewozmywak, umywalkę, prysznic oraz podgrzewacz wody. Bardzo często domki oferują także dodatkowe ogrzewanie, a nierzadko specjalne piecyki-kominki. Co jest wymagane, by ustawić domek na działce?Na postawienie domku holenderskiego na własnej działce nie jest wymagane żadne zezwolenie. Nie ma tu żadnego znaczenia czy jest to domek typowo letniskowy, czy też wyposażony w dodatkowe ogrzewanie. Domek może być przywieziony, ustawiony i podłączony do mediów w bardzo krótkim czasie.
3 Comments
Jolanta
16/9/2019 10:47:57
Mam działkę rolną 1200 m na Mazurach nad jeziorem w strefie Natura 2000 i nie mogę nic postawić, nawet przyczepy kampingowej a co dopiero domku holenderskiego.
Reply
Aniela
23/3/2021 14:10:23
Do postawienia takiego domku, jak i każdego innego do 35m2 jest wymagane zgłoszenie. Niestety, trzeba chyba mieć znajomości w urzędzie by coś postawić na własnej działce bo jeśli działka jest budowlana to na taki domek decyzji pozytywnej na zgłoszenie nie otrzymałam. Z kolei na działce rolnej (900m2) i rekreacyjnej (570m2) też starostwo nie pozwala nic postawić bo wokół są domy mieszkalne chociaż brak zagospodarowania terenu a domu budować nie będę. Ręce opadają.
Reply
Leave a Reply. |
|